„За жените в науката“ 2020

Д-р Радослава Бекова, д-р Искра Колева и Любов Маринкова са тазгодишните носителки на националната стипендия „За жените в науката“ за България. Престижното отличие им бе присъдено за техните новаторски научни идеи на официална онлайн церемония на 8 декември 2020 г.  

Проектът, с който д-р Радослава Бекова впечатли журито на „За жените в науката“ 2020 г., е фокусиран върху изследване степента на замърсяване на българското Черноморие и плажовете и идентифициране на източниците на това замърсяване. В основата си проектът цели ограничаване на един от най-големите замърсители в наши дни – пластмасата. Д-р Искра Колева е името на втората стипендиантка по програмата „За жените в науката“ тази година. Проектът, с който д-р Колева печели стипендията „За жените в науката“ за 2020 г., е насочен върху изследване на свойствата на катализаторите и намаляване на вредните емисии в околната среда. Третата стипендиантка за 2020 г. е Любов Маринкова и проектът, с който тя спечели една от стипендиите тази година, е фокусиран върху изучаване на зараждането и еволюцията на звездите и цели да отговори на въпроса: „Защо и как се раждат звездите?“. Въпрос с повишена трудност, който е обект на интерес и изследване от учени по цял свят.

Тази година стипендиантската програма „За жените в науката“ се провежда в България за 10-и юбилеен път в партньорство между L'Oréal България, СУ „Св. Климент Охридски“ и Националната комисия за ЮНЕСКО – България. За тези 10 години програмата успя да се наложи като един от най-престижите научни конкурси в страната и да отличи 27 великолепни дами за техния впечатляващ научен потенциал, постижения и любов към изследователската дейност с общ награден фонд от 135 000 евро.

От създаването си през 1998 г. и до днес „За жените в науката“ продължава да е единствената по рода си глобална програма, която се бори за равенство между половете в науката (жените все още представляват едва 29%* от изследователите в световен мащаб). През последните 22 години „За жените в науката“ е подкрепила и отличила над 3100 жени учени в 117 държави.

*Научен репорт на UNESCO с прогноза за 2030 г. показва, че едва 29% от учените в световен мащаб са жени.

Официални партньори:

For Women in Science Paris Loreal UNESCO Софийски университет

С медийната подкрепа на:

Политика за защита на личните данни Условия за ползване на сайта Настройки за бисквитките