„За жените в науката“ 2019

Д-р Евгения Сарафова, д-р Мария Джумалиева-Стоева и д-р Юлия Романова са тазгодишните носителки на националната стипендия „За жените в науката“ за България. Престижното отличие им бе присъдено за техните смели научни проекти на официална церемония в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ на 19 ноември със специалното участие на г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България. и в присъствието на редица официални гости, дипломати, представители на научния елит и медии. Мотото на 9-ото издание на стипендиантската програма – „Светът има нужда от наука, а науката има нужда от жени“, бе подкрепено и от Столична община, Министерство на образованието и науката, Посолството на Франция в България, Национална комисия за ЮНЕСКО-България, СУ „Св. Климент Охридски“, БАН и Технически университет.

Проектът, с който д-р Евгения Сарафова, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски, впечатли журито на „За жените в науката” за 2019 г., е фокусиран върху изследването на качеството на въздуха в 4-те най-големи български града.  Втората стипендиантка за 2019 г.  д-р Мария Джумалиева-Стоева, е постдокторант в БАН и главен асистент във Факултета по математика и информатика на Великотърновския университет. Проектът, с който печели стипендията „За жените в науката“, цели конструирането на нови видове нелинейни кодове, които имат пряко приложение при защита на информацията. Д-р Юлия Романова, третата стипендиантка по програмата „За жените в науката“ за тази година е главен асистент във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“. Проектът, с който д-р Романова спечели стипендията, е фокусиран върху създаването на нови органични материали, които ще бъдат използвани в соларните клетки с цел повишаване на техния капацитет.

Стипендиите „За жените в науката“ се отпускат всяка година от L'Oréal и ЮНЕСКО на млади жени учени и имат за цел да подкрепят тяхната научноизследователска кариера и амбиции да променят света към по-добро със силата на науката. Трите тазгодишни победителки бяха отличени за своите смели научни проекти с награда от по 5000 евро всяка.

От основаването си до днес „За жените в науката“ е отличила над 3100 талантливи жени учени (докторанти и постдокторанти) с научни стипедии, предоставяни всяка година в 117 държави. Днес глобалната програма се състои от глобални награди „За жените в науката“, Международни стипендии и Национални и регионални стипендии.

Официални партньори:

For Women in Science Paris Loreal UNESCO Софийски университет

С медийната подкрепа на:

Политика за защита на личните данни Условия за ползване на сайта Настройки за бисквитките