Талант и красота – това са двете думи, които най-добре описват д-р Магдалена Баймакова, д-р Мира Бивас и д-р Мирослава Недялкова, носителките на националната стипендия „За жените в науката“ за 2018 г. за България. Престижното отличие им бе присъдено за техните иновативни научни идеи на официална церемония в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ на 31 октомври, в навечерието на Деня на будителите.
Редица официални лица от българския политически и научен елит изпразиха подкрепата си за каузата „за повече жени в науката” с присъствие на събитието, като Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, Карина Ангелиева – зам. министър на образованието, Амелия Гешева – зам. министър на културата, Дончо Барбалов – зам.-кмет на Столична община, Юрий Щерк – зам. министър на външните работи и председател на Националната комисия за ЮНЕСКО – България и проф. Николай Витанов, зам. ректор на СУ „Св. Климент Охридски“.
Стипендиите „За жените в науката“ се отпускат всяка година от L'Oréal и ЮНЕСКО на млади жени учени и имат за цел да подкрепят тяхната научноизследователска кариера и амбиции да променят света към по-добро със силата на науката. Трите тазгодишни победителки бяха отличени за своите смели научни проекти с награда от по 5000 евро всяка.
Проектът, с който д-р Магдалена Баймакова впечатли журито на „За жените в науката” 2018, е фокусиран върху изследването и превенцията на Хепатит Е вирусна инфекция. Втората стипендиантка за 2018 г., д-р Мира Бивас, е млада и амбициозна повелителка на числата, а Д-р Мирослава Недялкова е името на третата стипендиантка, чийто печеливш проект цели обстойно изследване и превенция на човешките алергии и в частност оценка на алергенните протеини.
Д-р МАГДАЛЕНА БАЙМАКОВА
Д-р Магдалена Баймакова, д.м., е главен асистент в Катедра „Инфекциозни болести” при ВМА–София. През 2008 г. завършва магистратура по „Медицина” в МУ–София, а от 2014 г. има придобита специалност „Инфекциозни болести”. През 2016 г. с дисертационния си труд на тема „Неясно фебрилно състояние” придобива и степен „Доктор”, след което заминава на обучение по „Инфекциозни болести” в Швейцария в Lausanne University Hospital (CHUV).
Д-р Баймакова е самостоятелен автор на 1 монография и автор на над 70 научни публикации в български и чуждестранни научни списания. Носител е на наградите „Млад медик на 2015”, „Млад медик на 2017” и „Дигитално активен лекар на 2017”.
Основните научни интереси на д-р Баймакова са в областта на Неясно фебрилно състояние (НФС), Хепатит Е вирусна инфекция, Векторно-предавани инфекции и Зоонози.
1. Как и кога се зароди интереса Ви към науката?
Интересът към науката се зароди с постъпването ми в Катедра "Инфекциозни болести" при Военномедицинска академия–София. От февруари 2009 г. съм в катедрата и от тогава до днес се занимавам с диагностично-лечебна и научно-изследователска дейност, като последните пет години са моят най-активен период. Това е нормално, защото в началото винаги е по-бавно и трудно. Моят интерес към науката се дължи на факта, че попаднах във високоакадемична среда и през годините научих много от проф. д-р Камен Плочев, проф. д-р Иван Диков и доц. д-р Георги Попов.
2. Каква е темата и какви са целите на проекта, с който спечелихте стипендията "За жените в науката"?
Темата на моя проект е "Проучвания върху разпространението на Hepatitis E virus при кръвни донори в България". Основната цел на проекта е откриването на антитялов отговор за среща с Hepatitis E virus при кръвни донори от различни области на страната. Hepatitis E virus (HEV) е петият хепатотропен вирус, като по данни на СЗО ежегодно 20 млн. души се инфектират с него. За разлика от другите четири хепатотропни вируси, за HEV е доказан неговият зоонозен характер. За него е характерно, че в страните от развития свят инфекцията се предава чрез консумация на недобре термично обработена храна от свинско месо и дивеч, докато в страните от развиващия се свят (където циркулират други генотипове на HEV) инфекцията се предава основно по воден път. Също така е доказано, че вирусът може да се предава и при хемотрансфузия на контаминирана кръв. Вирусът може да причини както безсимптомна инфекция, така и развитието на остър вирусен хепатит. При лица с потиснат имунен отговор инфекцията може да хронифицира и да доведе до развитие на хронична HEV-инфекция, чернодробна цироза, извънчернодробни прояви, ко-морбидни състояния и леталитет.
3. С какво ще Ви помогне стипендията "За жените в науката"?
Средствата от стипендията ще спомогнат за реализиране на проекта. Ще могат да се покрият разходи по закупуване на консумативи за HEV-изследванията, ще са необходими средства за популяризиране на резултатите чрез участие в научни форуми. Финансови средства ще са необходими и за публикуване на резултатите от проучването.
4. Как виждате бъдещето си в България като млада жена учен?
Трудно е човек да предвиди бъдещето и какво би се случило. Надявам се да продължавам да се развивам в академичната сфера и в ежедневната си дейност като лекар. Ще се стремя да повишавам постоянно своите знания и компетенции чрез "учене през целия живот".
5. Какво ще посъветвате момичетата, които биха искали да се занимават с наука за в бъдеще?
Да бъдат проактивни и целеустремени, да не се отказват, а да следват сърцето си. Всичко е възможно само човек трябва да се труди усърдно и постоянно, и рано или късно ще постигне успех.
Д-р МИРА БИВАС
Д-р Мира Бивас е главен асистент в катедра "Математически анализ" на Факултета по математика и информатика на СУ "Св. Кл. Охридски" (ФМИ-СУ) и в Института по математика и информатика на БАН. Има завършена магистърска степен по "Приложна математика" (Оптимизация) във ФМИ-СУ. През 2017 г. пак там защитава докторантура по Математика (Математически анализ) на тема "Диференциални включвания с неизпъкнала дясна част". Интересът на д-р Бивас към математиката датира от гимназиалните ѝ години и към днешна дата научните ѝ интереси са в областта на оптимизацията – негладък анализ, диференциални включвания и оптимално управление.
1. Как и кога се зароди интереса Ви към науката?
Интересът ми към науката, и по-конкретно към математиката, се разви постепенно. След 7 клас почти случайно попаднах в Софийската математическа гимназия. След това вече доста по-осъзнато записах„"Приложна математика“ във Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а после и магистратура и докторантура, пак там.
2. Каква е темата и какви са целите на проекта, с който спечелихте стипендията „За жените в науката“?
Темата на проекта е „Тангенциална трансверзалност във вариационния анализ“. Целта му е изследване на понятието трансверзалност в контекста на вариационния анализ. Вариационният анализ е комбинация и разширение на методите и идеите от изпъкналата оптимизация и вариационното смятане. Трансверзалността е класическа концепция от математическия анализ и диференциалната геометрия, която се оказва изключително подходяща за изследванията във вариационния анализ. Фокусът на проекта ще бъде върху тангенциалните характеризации на трансверсалността.
3. С какво ще Ви помогне стипендията „За жените в науката“?
Стипендията смятам да използвам за участие в научни форуми в страната и чужбина, по време на които да представя резултатите си и да осъществя контакти с колеги. Друга част ще отиде за закупуване на техника и консумативи.
4. Как виждате бъдещето си в България като млада жена учен?
На този въпрос ще си позволя да копирам отговора на една от предходните стипендиантки, доц. Мария Соскова - надявам се да успея да стана стара жена учен в България.
5. Какво ще посъветвате момичетата, които биха искали да се занимават с наука за в бъдеще?
Бих посъветвала всички, които имат желание да се занимават с наука, да не се отказват лесно. Интересните задачи нямат тривиално решение.
Д-р МИРОСЛАВА НЕДЯЛКОВА
Д-р Мирослава Недялкова е главен асистент в Катедра „Неорганична химия“ на Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“. Тя е и възпитаник на факултета, където успешно придобива бакалавърска и магистърска степен през 2004 и 2005 г. През 2014 г. защитава докторска дисертация в Университета на Барселона на тема „Компютърно изследване на наночастици: ефекти на метални йони, разтворител и лимонена киселина”.
Д-р Недялкова е стипендиант три пъти по програмата „HPC2Europa“ на Европейската комисия с приемаща страна Университет на Барселона, стипендиант по програма на Швейцарския Фонд за Наука и стипендиант към фондация Фулбрайт за 2019/2020.
Научните изследвания на д-р Недялкова са в областта на изчислителната химия с акцент към изследване на свойствата и характеристиките на т.н. „меки“ нано обекти, а и също така интерпретация на данни чрез приложение на методите на многовариационната статистика.
1. Как и кога се зароди интереса Ви към науката?
Интересът ми към наука се породи в гимназиалния курс. Разбира се, катализатор на този интерес беше моя преподавател.
Постепенно увлечението се превърна в решение за кандидатстване във Факултета по Химия и фармация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
2. Каква е темата и какви са целите на проекта, с който спечелихте стипендията „За жените в науката“?
Темата е на проекта е насочена към актуална тема със социален елемент: как да разграничим алергенни от неалергенни Протеини чрез приложение на in silico подходи. Целите поставени в проекта са разграничаване чрез дефиниране на определен мотив, отговорен за алергенноста. Основната ни задача и търсене на отговора на въпроса поставен пред нас е да се детерминара мотив чрез характеризиране и селекция на групирани по определен начин амино киселини, разположени по определен сегмент от короната на протеина.
3. С какво ще Ви помогне стипендията „За жените в науката“?
Стипендията „За жените в науката“ ще ми помогне: за реализация на това научно предизвикателство чрез посещение в групата на проф. Франсеск Мас в Университета на Барселона; за реализация на задачите в проекта чрез закупуване на определен софтуер и посещение на конференция.
4. Как виждате бъдещето си в България като млада жена учен?
Като учен-преподавател във Факултета по химия и фармация.
5. Какво ще посъветвате момичетата, които биха искали да се занимават с наука за в бъдеще?
Бих посъветвала дамите да са последователни, търсещи, мечтаещи и дръзки.
Дерзайте, мечтите са там и ви чакат да ги сбъднете.
Кандидатствайте при подобни възможности и не спирайте!
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
Проф. Николай Витанов
Заместник-ректор по научноизследователска и проектна дейност
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
ЧЛЕНОВЕ НА КОМИСИЯТА
Проф. дфн Александър Драйшу
Декан
Факултет по Физика
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Проф. д-р Христо Гагов
Заместник-декан
Биологически факултет
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Доц. Георги Бърдаров
Заместник-декан
Геолого-географски факултет
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Доц. д-р Ивайла Панчева
Заместник-декан
Факултет по химия и фармация
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Проф. Цветанка Маринова
Заместник-декан
Медицински факултет
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Доц. Мая Стоянова
Заместник-декан
Факултет по математика и информатика
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Станислава Нишкова
член на Националната комисия на Р България за ЮНЕСКО
Сектор „Образование”
Ана Попара
Научен директор
L’Oréal България